Tenis ima jedan od najčudnijih sustava bodovanja u sportskom svijetu, ali je vjerojatno jedan od najzabavnijih sportova koji se igra. Dobra vijest je da nakon što naučite sustav bodovanja, neće vam biti teško sjetiti ga se. Pomaknite se do koraka 1 da biste naučili sustav bodovanja u igri tenisa.

taktika badmintona

Dio jedan od 2: Razumijevanje rezultata

1. Slika pod nazivom Keep Score for Tennis Step 1

jedan Razmotrite razliku između igre, seta i meča. Meč je termin koji se odnosi na cijelo vrijeme igranja tenisa. Utakmica se sastoji od najboljeg od tri seta ili najboljeg od pet setova (ovisno o vašoj ligi). Svaki set se igra najbolje od šest igara.
  2. Slika pod nazivom Keep Score for Tennis Step 2

2 Znajte kako se boduje svaka igra. Jedan igrač servira po utakmici. Uglavnom se pobjeđuje kada igrač (ili momčad ako igrate parove) osvoji četiri boda. Poen započinje kada jedan igrač servira, a protivnik ga uzvraća i poen se nastavlja naprijed-nazad dok ga jedan igrač ne pogodi ili u mreži. Imajte na umu da igra može potrajati sedam bodova ili više da bi se završila ako, na primjer, jedan igrač osvoji tri, a drugi četiri. Svaki bod daje svoju vrijednost za svakog igrača:
    • Osvojeni 1. bod je '15 bodova '
    • 2. osvojeni bod je '30 bodova '
    • 3. osvojeni bod je '40 bodova '
    • Osvojeni 4. bod čini GAME (označava kraj igre)

3. Slika pod nazivom Keep Score for Tennis Step 3

3 Znati nazvati rezultat kada servirate. Tijekom svake igre posao je poslužitelja da prozove rezultat kako bi ga protivnik mogao čuti (osim ako zapravo igrate u profesionalnom okruženju u kojem imaju čuvara rezultata). Uvijek biste trebali reći svoj rezultat, nakon čega slijedi rezultat vašeg protivnika. Na primjer:
    • Ako ste osvojili dva boda, a protivnik jedan, zazvali biste '30-15'.
    • Ako je vaš protivnik osvojio tri boda, a vi jedan, zazvali biste '15-40'.
  4. Slika pod nazivom Keep Score for Tennis Step 4

4 Shvatite kako se boduje svaki set. Svaki set igra se sve dok jedan igrač ili momčad (ako igrate parove) ne osvoji šest gemova. Na početku svog servisa uvijek morate prozvati broj gemova koje je svaki igrač ili momčad osvojio, počevši od vašeg rezultata. Na primjer:
    • Ako ste pobijedili u četiri gema, a protivnik je osvojio dvije, prozvali biste '4-2' prije nego što započnete svoju 'uslužnu igru' (igra u kojoj servirate loptu, umjesto da je primite).
  5. Slika pod nazivom Keep Score for Tennis Step 5

5 Znajte da uvijek morate pobijediti s dva ako postoji neriješen rezultat. To se odnosi i na igre i na setove. Evo nekoliko primjera:
    • Ako oboje imate rezultat od 40 do 40, tada morate osvojiti dva boda zaredom da biste pobijedili u igri. (Pogledajte korak 3 u nastavku za više detalja).
    • Ako ste oboje pobijedili u 5 gemova, a rezultat je 5 do 5, trebat ćete pobijediti u još dvije igre zaredom kako biste postigli 7-5 kako biste osvojili set.
    • Ako je 5 do 5 i pobijedite u sljedećoj utakmici, rezultat postaje 6-5. Ako izgubite sljedeću utakmicu i rezultat je 6-6, morat ćete osvojiti 8 do 6 da biste osvojili set. Neki su setovi imali ocjene od 12 do 10 ili više.
  6. Slika pod nazivom Keep Score for Tennis Step 6

6 Znajte kada je meč dobio (ili izgubio). Ovisno o ligi u kojoj igrate, trebat ćete osvojiti tri od pet setova ili dva od tri seta. Međutim, kao i kod gemova i setova, morate pobijediti s dva. To znači da mečevi ponekad mogu biti pet od sedam setova, pa čak i sedam od devet setova ako vi i vaš protivnik nastavite izjednačavati.
  7. Slika pod nazivom Keep Score for Tennis Step 7

7 Znati zapisati rezultat nakon meča. Na tablici rezultata trebali biste zapisati ocjenu svakog postavljenog rezultata. Uvijek biste trebali prvo napisati svoj rezultat. Na primjer, ako ste pobijedili u utakmici, tablica rezultata mogla bi izgledati ovako:
    • 6-3, 4-6, 6-2. To znači da ste u prvom setu dobili 6 gemova na 3; izgubili ste drugi set 4 gema na 6; i dobili ste treći set 6 gemova na 2.
    Oglas

Dio 2 od 2: Razumijevanje terminologije

1. Slika pod nazivom Keep Score for Tennis Step 8

jedan Shvatite što 'sve' znači u tenisu. 'Sve' u biti znači 'oboje' u teniskom žargonu. Ako ste i vi i vaš protivnik osvojili jedan bod, čineći tako 15-15, zapravo biste prozvali '15-svi'. Isto vrijedi i za setove. Ako ste oboje pobijedili u tri gema, prozvali biste '3-sve' prije početka servisa.
  2. Slika pod nazivom Keep Score for Tennis Step 9

2 Znajte što znači 'ljubav'. Ne, ne govorimo o romantičnoj, pa čak ni o platonskoj vrsti ljubavi. U tenisu se riječ 'ljubav' odnosi na rezultat nula. Na primjer:
    • Ako servirate i niste osvojili nijedan bod, ali je vaš protivnik osvojio dva, zazvali biste 'ljubav-30'.
    • Isto vrijedi i za igre. Ako ste pobijedili u tri utakmice, ali vaš protivnik nije osvojio nijednu, zazvali biste '3-love'.
    • Ako tek započinjete igru, a niti jedno od vas nije osvojilo niti jedan bod, zazvali biste 'sve ljubavi'. (Što je prilično lijep osjećaj za početak igre).
  3. Slika pod nazivom Keep Score for Tennis Step 10

3 Razumjeti riječi ‘dvojka’ i ‘prednost’. U tenisu, kada dva igrača imaju izjednačeni rezultat od 40 do 40 tijekom igre, to se naziva ‘dvojka’. Postoje dva načina za odigravanje dvojke - pobjeđuje osoba koja će dobiti sljedeći bod ili igrate 'prednost' (ukratko 'oglas'). To znači da igrač mora osvojiti dvojku i sljedeći bod.
  4. Slika pod nazivom Keep Score for Tennis Step 11

4 Shvatite 'ad-in' i 'ad-out'. Kada igrač koji servira osvoji dvojku, rezultat je ‘ad-in’ (prednost-u, što znači da server ima prednost). Kad primatelj osvoji dvojku, rezultat se ocjenjuje. Ako jedan igrač osvoji bod dvojke, ali ne osvoji oglas, rezultat se vraća na dvojku.
    • Na primjer, ako servirate i oboje osvojite četiri boda (što znači da je 40-40 poznata dvojka), onda biste servirali ponovno. Recimo da ste osvojili dvojku postigavši ​​je 'ad-in'. Ako osvojite sljedeći bod, dobit ćete utakmicu. Ako izgubite sljedeći bod, rezultat se vraća na dvojku, a vaš protivnik ima priliku pobijediti vas i dobiti 'ad-out'. Ako vaš protivnik izgubi 'ad-out', on se vraća na dvojku ... itd.
    Oglas

Pitanja i odgovori zajednice

traži Dodajte novo pitanje
  • Pitanje Koje je podrijetlo bodovnog sustava u tenisu? Peter Fryer
    Teniski trener Peter Fryer teniski je pisac i trener sa sjedištem u Derryju u Sjevernoj Irskoj. Profesionalnu nastavu za tenis završio je nedugo nakon završetka sveučilišta i predaje tenis više od 13 godina. Peter je započeo Blog o ljubavnom tenisu 2010. godine i doprinosi BBC-u i nacionalnim medijima. Peter Fryer Odgovor stručnjaka teniskog trenera Kaže se da porijeklo sustava bodovanja potječe iz Francuske. Francuzi su koristili brojku sata kako bi vodili bodove, odakle potječu 15, 30 i 40. Odbačeno je 45, jer je bilo previše zalogaja tijekom igre. L’oeuf, što znači jaje, korišten je za 0, odakle dobivamo ‘ljubav’.
  • Pitanje Tko dobiva bod ako serviram, a protivnik promaši? Ako je vaš servis unutra, a protivnik ne vrati loptu, to je vaš poen.
  • Pitanje Može li igračica postići gol kada njezin protivnik servira? Donagan Najbolji odgovorilac Da. Svaki igrač može osvojiti bilo koji bod, bez obzira na to tko servira.
  • Pitanje Po čemu se teren za parove razlikuje od suda za pojedinačno? Donagan Najbolji odgovor Dvostruki teren širi je (ali ne i duži) od pojedinačnog kako bi se na svakoj strani smjestilo po dva igrača.
  • Pitanje Mogu li dobiti teniski meč u dva seta? Da, možete dobiti meč u dva seta ako je to meč 'najbolje od tri'. Ostali mečevi su 'najbolji od pet', što znači da pobjednik mora dobiti tri seta.
  • Pitanje Kako ocjenjujete prekidače u vezi? Donagan Najbolji odgovor Prvi igrač (ili momčad) koji osvoji sedam bodova i ima vodstvo od najmanje dva boda pobjednik je izjednačenog rezultata. Prekidači veza ne koriste uobičajeni oblik teniskog bodovanja. Koriste se pravilnim brojevima, 1, 2, 3 itd. (Po jedan za svaku točku). Jedna strana može dobiti tie-breaker s rezultatom 7-0, 7-1, 7-2 itd. Ako je rezultat 7-6, međutim, igra još nije gotova i oni nastavljaju igrati dok jedna strana ima dva boda više od druge strane.
  • Pitanje Što znači točka prekida? 'Break break' znači da igrač koji ne servira pobjeđuje u gemu protiv servera. 'Prekidna točka' događa se kada je igrač koji ne servira u mogućnosti osvojiti gem osvajanjem sljedećeg poena. Primjeri rezultata prijeloma (rezultat poslužitelja - rezultat koji nije poslužitelj): 0-40 (3 prekidne točke) 15-40 (2 prekidne točke) 30-40 (1 prekidna točka) i Ad Out (1 prekidna točka). U svim ovim primjerima, ako igrač koji ne servira osvoji sljedeći poen, osvaja gem i 'break servis'.
  • Pitanje Koji je pravi način za četiri boda u tenisu? Ne postoji određeni izraz koji označava četvrti bod u redovnoj teniskoj utakmici. Uobičajeni sustav bodovanja u tenisu započinje s 'ljubavlju' ili nulom. Prva točka naziva se '15. ' Druga se točka naziva '30. ' Treća točka naziva se '40. ' Sljedeća (ili četvrta) točka nema ime! Ako jedan igrač postigne četvrti poen prije nego što protivnik zabije tri boda, igra je gotova, a pobjedi zapravo nije dodan niti jedan bod. Ako igrači na kraju izjednače 40-40, to se zove dvojka i oni nastavljaju igrati, ali još uvijek nema imena vezanog uz sam rezultat od četiri boda.
  • Pitanje Moramo li odigrati šest igara za set? Skup se sastoji od barem šest igara. Da bi osvojio set, igrač mora osvojiti najmanje šest gemova i mora osvojiti najmanje dvije gemove više od protivnika. Prema tome, pobjednički rezultat može biti 6-0, 6-1, 6-2, 6-3 ili 6-4. Ako je rezultat 6-5, protivnici moraju nastaviti igrati sve dok jedan igrač ne osvoji dvije utakmice više od protivnika. Set bi mogao trajati 20 ili više igara. (U novije vrijeme uspostavili su 'tie-breaker' kako bi izbjegli jako duge setove.)
  • Pitanje Koja je najkraća moguća utakmica? Donagan Najbolji odgovor To bi bio meč u kojem je jedan od igrača osvojio svaki bod: 4 boda za pobjedu u gemu, 6 gemova za osvajanje seta i 2 seta za pobjedu u meču. To znači da bi igrač mogao dobiti utakmicu sa samo 48 bodova, a ako protivnik uopće ne osvoji bodove, to bi bila najkraća moguća utakmica.

Popularne Pitanja

Kako pogoditi šestorku. Postizanje šestice teško je savladati vještinu, ali kad je igrač povuče, to može biti jedan od najuzbudljivijih trenutaka kriket utakmice. Tijesto udara loptu preko granice, automatski zarađujući šest trčanja. The ...

Državni rivali Clemson i Južna Karolina sastaju se u subotu na Palmetto Bowlu 2019. godine. Evo kako gledati prijenos uživo uživo bez kabela.

Jedna je stvar osvojiti Grand Slamove, a potpuno druga stvar je imati stadion koji nosi vaše ime.